If you need to get in contact with any of our staff members please call the main office or use our contact form.


Senior Leadership Team

  • Rector - Mr I Munro
  • Deputy Rector - Mr D J Wyatt
  • Assistant Rector - Mr J I Cuthbertson
  • Academic Deputy - Miss L A Thrippleton
  • Head of Junior School - Mrs L MacBeath
  • Director of Admissions & Communications - Mrs K Bottomley
  • Bursar - Mr D Pocock

Senior Heads of Years

  • Head of Senior 6: Ms D Gallacher
  • Head of Senior 5: Mr C Simpson
  • Head of Senior 4: Mrs L Harkins
  • Head of Senior 3: Mr B FitzGerald
  • Head of Senior 2: Miss M Orr
  • Head of Senior 1: Mrs F Kennedy
  • Head of eLearning and Professional Development - Mrs J Maclean
  • Head of Support for Learning - Mrs L Harkins
  • Head of PSE - Ms D Gallagher

House Staff

  • Buchanan - Mrs F Cafolla
  • Colquhoun - Mrs L FitzGerald 
  • MacGregor - Mrs F Kennedy
  • Stewart - Miss L Preston

Faculty of Language (English, Modern Languages)

  • Mr D Miller (Head of Faculty)
  • Mrs A Mullan (Deputy Head of Faculty)
  • Mrs H Jephson
  • Mr D O’Neil
  • Miss M Orr
  • Miss L Preston
  • Ms C Winning
  • Mrs J Gibb
  • Ms D Gallacher

Faculty of Maths, Science and Technology (Maths, Physics, Chemistry, Biology, Computing)

  • Mr M Smith (Head of Faculty)
  • Mrs L F Hartley (Deputy Head of Faculty)
  • Mr S H Connor
  • Mr J I Cuthbertson
  • Miss S C Edmond
  • Mrs L C FitzGerald
  • Mr B FitzGerald
  • Mrs A Gess
  • Mr G Guile
  • Mr K F Mason
  • Mr I Nicholson
  • Miss L A Thrippleton
  • Mr C Watts
  • Mr J Addison (NuVu Fellow)

Faculty of Social and Business Studies (History, Geography, Modern Studies, Business Subjects, Religious Education)

  • Mrs J Clark (Head of Faculty)
  • Mr J Calder (Deputy Head of Faculty)
  • Mrs J Hannah
  • Miss D Laverick
  • Mrs N Mathews
  • Mrs B Meikle
  • Mr N Reid
  • Mrs J Shields
  • Mr C Simpson
  • Mr J Smith

Enterprise Coordinator

  • Mrs J Shields

Faculty of Expressive Arts (Art & Design, Music, Drama)

  • Mrs J Cunningham (Head of Faculty/Director of Music)
  • Mrs J Hardy (Deputy Head of Faculty)
  • Mr C Cambell
  • Mrs A Gallie
  • Mrs S Gillan
  • Mrs J Sampaio
  • Mrs A H M Schneeberger

Faculty of PE, Games & Extra-Curricular (Games, PE, Outdoor Education, Extra-Curricular)

  • Mr D J Wilson (Head of Faculty/Director of Games)
  • Mr C J Lawson (Head of Junior School Sport)
  • Mrs F Cafolla
  • Miss H Lang
  • Mr G Mercer
  • Miss R C Currie (Outdoor Education and Learning Instructor)

Duke of Edinburgh Award Coordinator

  • Mr N Reid

Teachers of Senior Prep

  • Mr N Armet
  • Mrs F Kennedy
  • Mrs C Milne

Support for Learning (SfL)

  • Mrs L Harkins (Head of Department)
  • Mrs N Anderson
  • Miss H MacLeod
  • Ms J Thomson (ESOL)

School Counsellor

  • Ms J Thomson

SQA Co-ordinator

  • Mrs C Campbell

Librarians

  • Ms S Tipping
  • Ms S McLay

Head of Junior School

  • Mrs L MacBeath

Junior School Class Teachers

  • Junior 1A Mrs L McColl/ Mrs L Hill
  • Junior 2A Mrs E Henderson
  • Junior 3A Mrs E Laird-Jones/Mrs L Hill
  • Junior 4A Mrs S Rodger/Mrs G Robertson
  • Junior 5A Mrs A Stevenson
  • Junior 5B Mrs A McAllister
  • Junior 6A Mrs S Paterson
  • Junior 6B Mrs G Flanigan

Teachers with a specific remit:

  • Senior Teacher, Upper Primary: Mrs S Paterson
  • Senior Teacher, J2-J3: Mrs E Laird-Jones
  • Senior Teacher, Early Years-Transition: Mrs L McColl

Nursery Staff

  • Head of Early Years Education at KA - Mrs T Nugent
  • Deputy Manager (Balgray Campus): Miss P Argue
  • Nursery Manager (Langbank Farm): Mrs J Hartley
  • Early Years Practitioner - Ms M Farrell
  • Early Years Practitioner - Ms J Griffin
  • Early Years Practitioner - Miss D Mardon
  • Early Years Practitioner - Miss M McNeil
  • Early Years Practitioner - Mrs J Pettigrew
  • Early Years Practitioner - Mrs S Sinclair
  • Early Years Practitioner - Miss S Singleton
  • Early Years Practitioner -Miss E Sorensen (Mat Leave)
  • Early Years Practitioner - Mrs G Stewart
  • Support Worker - Ms K Laurie
  • Apprentice Early Years Practitioner - Miss L Morrison
  • Apprentice Early Years Practitioner - Miss E Trainer

Non-Teaching/Support Staff

  • Bursar - Mr D Pocock
  • Accounts/Administrative Assistant – Mrs P Chengeta / Mr G Mckee / Mrs P Smith
  • Admissions Registrar - Mrs L Andonovic
  • After School Club - Ms E Grant
  • After School Club - Ms L Hickson
  • After School Club - Ms R Simpson
  • Assistant Janitor - Mr S Lau
  • Assistant Groundsman - Mr B Fenton
  • CCF Head of Army Section - Mr J Ferguson
  • Junior School Assistant/ SQA Co-ordinator/e-Learning Admin - Mrs C Campbell
  • Classroom Assistant - Mrs J Park
  • Classroom Assistant/After School Club Supervisor - Mrs A-M Gunn
  • Development Manager - Mrs E Solman
  • Development Assistant - Miss E Cowan
  • Facilities Manager - Mr C Shaw
  • Finance Officer/Deputy Bursar - Mrs E Cummings
  • Finance Assistant - Mrs J Arthurs
  • Head Groundsman - Mr C McFarlane
  • Head Janitor - Mr D Anderson
  • ICT Systems Manager - Mr J Brindley
  • IT Technician - Mr E Longmore
  • Junior School Secretary - Mrs I Lindsay
  • Laboratory Technician - Mrs P McArthur
  • Marketing and Communications Officer - Mrs L Lawson
  • Marketing and Admissions Assistant - Miss E Dickson
  • PA to the Rector - Miss A-M Cormack
  • Road Crossing Patrol Staff - Mr A Craig
  • School Secretary/Receptionist - Mrs C Craig/Mrs S Lander/Mrs P Lindsay
  • School Nurse - Mrs L MacDonald/Mrs T Semple
  • School Staff Instructor - Mr D Reid
  • Secretary to the Bursar - Ms M Fraser